Máte pravdu, sardinky zrovna neimponují vzrůstem ani dravostí a marně byste je tak hledali na státní vlajce nebo v logu hrdého sportovního klubu, ale co se nutričních hodnot týče, těžko byste našli konkurenta.
Nedá se svítit, sardinky jsou superpotravina. S podobným označením se setkáte většinou u exotických a nápadně drahých potravin. Ale vezměte si kteroukoliv z nich a srovnejte ji s „obyčejnou“ sardinkou a dáte nám za pravdu.
Pozor! Ne všechno, co v obchodech naleznete pod názvem Sardinka, je skutečná sardinka obecná!
Kvůli tlakům některých výrobců a obchodníků povolily úřady nazývat sardinkami i další druhy ryb včetně sleďů, kteří ale mají úplně jinou konzistenci. Pokud tak někde naleznete podezřele levné sardinky, zkontrolujte si v textu, jakou rybku si kupujete. Za Nekton vám můžeme slíbit, že u nás vždy v plechovce s nápisem sardinka naleznete Sardinku obecnou, latinsky „Sardina pilchardus".
Ze 100 gramů sardinek získáte kolem 25 gramů snadno stravitelných živočišných bílkovin.
V současnosti bílkoviny „frčí“ a přidávají se všude. Do tyčinek, jogurtů, pudingů, mléčných nápojů, čekáme už jen, kdy se začnou přidávat do brambůrků nebo vonných svíček… Samozřejmě za ně zaplatíte, protože se musí do receptur složitě přidávat. Pokud bychom tak hovořili řečí peněz: při koupi sardinek Nekton vás 25 g bílkovin vyjde na 30 korun. A nesníte k tomu žádné škroby, zahušťovadla, gumy a příroda ví, co ještě.
Na 100 g sardinek připadá 11 gramů nenasycených „dobrých“ mastných kyselin, které vyženou zlý cholesterol z vašich cév a vaše srdce vám tak bude vděčné.
Toto je informace, kterou ne každý ví – sardinky jsou zdrojem dobře vstřebatelného vápníku. Ve 100 gramech sardinek je až 400 mg vápníku! Navíc jej zkonzumujete spolu s vitamínem D, který funguje jako transportér vápníku do kostí. Bez něj by vápník prošel tělem bez užitku. Když si k pomazánce ze sardinek dáte trochu zeleniny, získáte i vitamín K a máte tak splněno v konzumaci tří hlavních přírodních složek prevence osteoporózy.
Důležité! Sardinky se jedí celé včetně páteře!!! Právě v kostech je totiž vápník obsažen. Díky maceraci jsou kůstky křehké, na skus je skoro necítíte a váš trávicí systém je schopen z nich vápník snadno absorbovat. Pro ty, kterým je i měkká kostička na skus nepříjemná, je ideální volbou rozmělnit sardinku do pomazánky, vidličkou nebo mixérem. Pak máte zaručeno, že kostičky na jazyku neucítíte.
Sardinka je tak superpotravina pro seniory, kteří už mají se vstřebáváním vápníku potíže a již zmíněná osteoporóze je může ošklivě trápit. Sardinky jsou skvělé také pro dámy v očekávání a děti. Obě tyto skupiny si kosti budují a spotřeba vápníku je tak větší, než běžně. Pokud babičce nebo dědečkovi přinesete vedle bonboniéry i pár krabiček kvalitních sardinek, pochutnají si stejně dobře, ne-li líp, a udělají něco pro své zdraví.
100 gramů sardinek téměř pokryje denní spotřebu vitamínu B12, dále naleznete v sardinkách zdravou dávku sodíku, draslíku, hořčíku, železa, selenu, fosforu, vitamínů A, D, B2, B3, B5, B6…
Živočišná výroba a lov s sebou vždy nesou určitou daň na životním prostředí. Mezi živočišnými produkty i mezi rybami patří sardinka obecná mezi nejekologičtější. Je lovena přímo z moře, nechová se na žádných farmách a po ulovení se veze rovnou na zpracování, které je velmi jednoduché. Rybka se vytřídí, očistí, vloží do plechovky a steriluje párou. Řetězec dopravy a zpracování je tak nejkratší možný a spotřeba vody patří rovněž k nejnižším.
Žádný rozumný rybář ani odpovědná firma se nechce připravit o obživu tím, že zdecimuje populace ryb, které loví. Jednotlivé státy si navíc hlídají svoje výsostné vody a rybaření je v nich hlídáno a regulováno. Stav množství ryb se navíc neustále kontroluje. Sardinka obecná se naštěstí rychle množí, pro příklad: V Maroku stačí jeden měsíc zákazu lovu sardinek, aby se stav ryb vrátil do zdravých hodnot.
Jednou z možností, jak si ověřit, že je ryba ulovená v režimu udržitelného lovu, je kontrola certifikátů společností, včetně třeba MSC. Více o MSC a našem vztahu k udržitelnosti se dočtete v sekci "Udržitelnost mořského rybolovu".
S těžkými kovy v nadlimitním množství se nejčastěji setkáte v poplašných zprávách, které kolují na internetu - a v inkoustu, kterým se lidé, někdy i ti, kteří podobné zprávy šíří, nechávají tetovat. V množství limitním se s nimi setkáte všude, protože jsou součástí našeho ekosystému. Ostatně podrobně jsme se o nich rozepsali v článku "Těžké kovy v mořských rybách".
Zpět k sardinkám. Sardinky jsou velice nízko na potravním řetězci a jsou loveny v nízkém věku. Účinek jakéhokoliv znečištění se tak u nich projeví minimálně, a to včetně mikroplastů.
Naše sardinky jsou loveny v čistých vodách daleko od možných zdrojů průmyslového znečištění a stejně jako další naše produkty podléhají veterinárním kontrolám. Ty stanovují maximální limit obsahu těžkých kovů v mase, které jsou velmi přísné. Abyste dosáhli stále ještě zdraví neohrožujícího limitu, museli byste konzumovat 8,5 kg našich sardinek týdně. Kde všude lovíme vám ukáže naše mapa rybolovu.
Jedním z obrovských zdrojů nejen ekologických, ale i ekonomických škod je množství potravin, které se každoročně vyhodí. Jen v Evropě se třeba vyhodí kolem devíti milionů tun perfektně zdravých potravin jen proto, že jim prošla „minimální trvanlivost“. Ano, třeba čokoláda může vyschnout a není dobrá, ale s plechovkou sardinek se vám tohle nestane. Pokud není poškozený obal, nemá se správně sterilovaná konzerva jak zkazit. Jak je to s rozdílem mezi „minimální trvanlivostí“ a „Spotřebujte do“ naleznete v článku "Minimální trvanlivost rybích konzerv"
Sardinky vám v nepoškozené konzervě vydrží věky. Navíc, díky maceraci, maso i kosti postupně křehnou a deset let staré sardinky jsou tak v mnoha zemích brány jako delikatesy. To věděli už naši předci a vsadíme se, že i u vás ve spíži, ať doma nebo na chalupě, nějaké sardinky najdete. Stačí je jednou za půl roku obrátit, aby se macerovala celá rybka a žádná z jejích částí nebyla dlouho "na suchu".
V současné době už se v Evropské unii řeší legalizace neomezené doby trvanlivosti u rybích konzerv, aby třeba řetězce nemusely absolutně zbytečně vyhazovat potravinu, která je ještě lepší než v momentě, kdy byla dána do plechovky.
Zeptejte se zdravotní sestřičky nebo učitelky, co dělají se všemi těmi bonboniérami a čokoládami, které dostávají od pacientů, žáků nebo jejich příbuzných. Snědí jich jen minimum, většinu pošlou dál nebo dokonce vyhodí. Takže jsme opět u zbytečně nakoupených potravin a vyhozených peněz. Pokud jim jako pozornost přinesete rybí konzervu, třeba v dárkovém setu, budou mít po ruce rychlou, lehkou svačinu nebo oběd, které se v jejich profesi vždycky hodí a vydrží jim. Když jim k tomu přidáte i mentolové bonbóny, bude to ideální kombinace, přeci jen, rybka umí zavonět.😊 Stejně tak se nebojte přibalit sardinky do balíčku dobrot pro babičku nebo dědu. Buď je slupnou samotné, nebo z nich vykouzlí třeba pomazánku, pochutnají si a ještě udělají něco pro svoje zdraví. Více o vhodných, drobných pozornostech píšeme v našem článku ZDE
Někdo si rád vychutná sardinku jen tak na chlebu s trochou cibule, ale nejpopulárnějším způsobem konzumace je pomazánka ze sardinek. Jako základ poslouží sardinky ve vlastní šťávě nebo sardinky v oleji. Stačí pár ingrediencí, vidlička nebo mixér a snadno si připravíte lehkou, levnou a výživnou večeři, která vás zasytí a udělá vám radost. Případně ji použijete na jednohubky, když pořádáte oslavu nebo jdete na piknik.
Pomazánky mají rády i děti. S přípravou mohou pomáhat - a když pak pomazánku namažete na kolečka rohlíku, uvidíte, jak rychle v dětech večeře zahučí.
Tipy na pomazánky, ať už pro děti nebo pro slavnostní chvíle, naleznete v blogu v článku "Recepty: pomazánky z rybiček"
Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc, nebo vás napadá doplňující otázka, napište mi na info@nekton.cz
Za Nekton vás zdraví Ondra