Minimální trvanlivost rybích konzerv a dalších výrobků

Nejdražší jídlo je to, které vyhodíte. Rybí konzerva je prakticky nesmrtelná

Až 9 milionů tun jídla se každý rok v Evropě zbytečně vyhodí jen proto, že spotřebitelé nevědí, jak pracovat s údaji o trvanlivosti. V popelnicích tak končí perfektně zdravé potraviny, které spálíme ve spalovnách nebo navezeme na skládky.

Správně vyrobené sterilované rybí konzervy - sardinky, tuňák, šproty, sledě apod. - vydrží neomezeně dlouho. Je to proto, že se sterilují již uzavřené konzervy a všechno živé, všechny patogenní látky v nich jsou tak zničeny. Uvnitř konzervy nic, co by "pracovalo", není. Pokud není konzerva poškozená, nemají se do ní jak tyto látky dostat a její obsah je tak stálý a nezávadný.

I tak je ale naleznete v obchodech s nápisem minimální trvnlivost. Proč tomu tak je a jaký je rozdíl mezi „Spotřebujte do“, „Minimální trvanlivost“ - a co potraviny, které označení o době trvanlivosti nemají?

Sardinky Jadran
Dobře vyrobené konzervy vydrží, pokud není porušený obal téměř navěky.

Co vám jednotlivá označení sdělují?

„Spotřebujte do“

Potraviny, které se rychle kazí a po uplynutí určitého období není jejich konzumace bez pečlivé kontroly bezpečná. Pokud doma v lednici naleznete potravinu, která má prošlé datum u „spotřebujte do“, výrobce ani prodejce už nenesou zodpovědnost za to, že jste tuto potravinu konzumovali. Třeba u jogurtu, je-li to o jeden, dva dny a byl správně skladován, potravinu zkontrolujte a věřte svým smyslům. Pokud vypadá, voní a chutná tak, jak má, měl by být v pořádku. Pokud se vám cokoliv jen trochu „nezdá“, raději výrobek vyhoďte. U masa a masných výrobků už bychom doporučili výrobek vyhodit, protože u nich může začít docházet k tvorbě botulotoxinu, který je velmi nebezpečný.

Do této kategorie patří mléčné výrobky, chlazené maso, ryby, uzeniny a další potraviny rychle podléhající zkáze.

Chlazené výrobky domů přepravujte ideálně v chladicí tašce, a to co nejrychleji. Doma je pak dobré vědět, kolik stupňů je v které části lednice. Naše uzené ryby byste měli uchovávat v teplotě kolem 4 stupňů, čemuž odpovídají spodní patra lednice. V horním patře může být i o tři stupně více!

„Spotřebujte do“ a Nekton

My prodáváme v kategorii „Spotřebujte do“ chlazené uzené ryby, jako jsou Uzený losos nebo Uzený pstruh lososovitý.

Uzený losos Nekton uzený pstruh lososovitý Nekton
Chlazený losos je dobré skladovat v dolní části lednice, kde je největší chlad a hlídat datum spotřeby.

Od nás ze skladu odjíždějí v chladicím voze přepravce a jak všichni přepravci, tak odběratelé jsou vždy informováni, jak a v jaké teplotě mají tyto výrobky skladovat. Pokud tedy při nákupu cítíte, že je produkt na dotek opravdu studený, je pravděpodobné, že je vše v pořádku a můžete se do něj směle pustit i poslední den trvanlivosti.

„Minimální trvanlivost do“

Výrobce takto označených výrobků garantuje, že při dodržení podmínek správného skladování a celistvosti obalu bude mít jeho výrobek na konci minimální trvanlivosti stejné zdravotní i senzorické kvality, jako výrobek čerstvý. Neznamená to ale, že úderem půlnoci se potravina zkazí, naopak. Záleží už jen pak na samotném druhu výrobku, jak dlouho vydrží.

Zdravé konzervy Nekton
Tuňák, losos nebo sardinka ve vlastní šťávě či oleji vydrží nejdéle

V této kategorii jsou například sušenky, těstoviny, zavařeniny, čaje, masové konzervy a další.

Nesterilované výrobky, u nás třeba kaviár Nekton ve skleničce, je dobré konzumovat během doby minimální trvanlivosti.

Rybí konzervy jsou stále vedeny v této kategorii, protože zkažená konzerva dokáže v lidském těle provést pěknou neplechu a úřady se tak snaží zákazníky přimět, aby byli obezřetní. Technologie výroby i kontroly velmi pokročily a konzervy jsou velmi bezpečné. I tak je ale potřeba vést zákazníky k tomu, aby jídlo před konzumací zkontrolovali pohledem, čichem a lehce jej ochutnali. To nyní supluje ono datum minimální trvanlivosti.

Proto v současné době EU zvažuje, že je, spolu s dalšími masovými konzervami, přeřadí do poslední kategorie, která žádné označení nemá. Pouze přidá piktogramy upozorňující zákazníky, aby konzervu i její obsah před konzumací zkontrolovali.

Maso v omáčkách nebo saláty jsou náchylnější na přesnost výroby, ale pokud po dvou týdnech od výroby není konzerva nafouknutá, je jasné, že i ty vydrží mnoho let v perfektní kvalitě

„Žádné označení“

Bez označení se v současné době prodává zboží, u kterého je na první pohled viditelné, v jakém je stavu, například ovoce a zelenina. Patří sem i „tvrdý“ alkohol, pochutiny (jako je třeba ocet nebo sůl) a pekárenské výrobky.

Věříme, že v budoucnosti budou v této kategorii i naše konzervy.

Vždy kontrolujte neporušenost obalu

Závěrem bychom rádi připomněli, že je vždy dobré kontrolovat výrobek před nákupem. Během transportu se může přihodit ledacos. Kontrola obalu vám zabere pár vteřin a určitě se vyplatí.

Jak dále ušetřit za potraviny a eliminovat plýtvání

Více o plýtvání potravinami se dozvíte třeba na stránkách organizace Zachraň jídlo, která bojuje proti plýtvání jídlem, energií i penězi. Na jejich stránkách se dočtete i jak plánovat nákupy, abyste se nestali kořistí slevové akce, jak skladovat potraviny, aby vám vydržely, nebo kde sehnat perfektně zdravou zeleninu, která má třeba jen zvláštní tvar a prodává se tak za nízkou cenu.

Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc, nebo vás napadá doplňující otázka, napište mi na info@nekton.cz

Za Nekton vás zdraví Ondra

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram