Udržitelnost

Rybí maso má v rámci živočišné výroby nejmenší ekologickou stopu. Minimální spotřeba vody, hnojiv, žádné vyčerpávání půdy…  I tak je ale stále co zlepšovat. Udržitelnost lovu, spotřeba energií při zpracování a dopravě nebo zajištění maximální recyklovatelnosti obalů. Na všem pracujeme a výsledky jsou vidět.

Udržitelnost lovu

Jsme rodinná firma a chceme, aby v tomto oboru pracovaly i další generace, proto je pro nás udržitelnost zásadním tématem. 
Stavy rybích populací jsou bedlivě sledovány organizací FAO, která může zakázat lov určitého druhu ryb v dané lokalitě, pokud se přiblíží k hranici obnovitelnosti

Naše produkty jsou vyrobeny ze suroviny, která má všechny certifikace potvrzující, že jak lov, tak výroba proběhly v souladu s přísnými předpisy FAO a Evropské unie.

Obaly a energie

Z čeho jsou naše obaly? Převážně plech, sklo a papír. U uzených lososů i trocha snadno oddělitelného plastu. Rádi bychom se bez plastu obešli, ale technologie nám to zatím ještě neumožňují. Všechny tyto materiály se dají recyklovat a děkujeme všem, kteří to také dělají.
Solární panely a tepelné čerpadlo by podle nás dnes už měly být standardem. U nás je naleznete od roku 2013. V brzké době plánujeme pořízení prvního elektromobilu, který zlepší efektivitu využívané energie a dále pomůže nezávislosti na dovážených pevných palivech.
Ondrovo okénko

Ondrovo okénko

I kdyby se náhodou stalo, že konzerva skončí na skládce směsného odpadu, rozloží se beze zbytku za cca 14 let. Sklenice, třeba od šprotů nebo kaviáru, můžete znovu použít i doma. Větší na ořechy, menší od kaviáru jsou skvělé na koření nebo v nich můžete mít roztříděné knoflíky nebo hřebíky.

Konzervace bez chemie

V našich konzervách se s konzervanty nesetkáte! Naleznete v nich jen rybí maso, olej, zeleninu, případně omáčku, to vše sterilováno pouze teplem

U některých chlazených výrobků se chemické konzervanty používají v minimálním množství, bez kterého není možné dosáhnout potřebné trvanlivosti

Neplýtvejte jídlem 

Nejdražší jídlo je to, které vyhodíte! 

Každý rok se v Evropě zcela zbytečně vyhodí kolem devíti milionů tun dobrých potravin, jen proto, že jsou blízko nebo lehce po „minimální době trvanlivosti“. Dobře vyrobená konzerva se nezkazí. Můžete tak klidně nakoupit konzervy do zásoby a mít je vždy po ruce.
Podrobnější informace a zajímavosti o trvanlivosti výrobků, včetně rad, jak předejít plýtvání jídlem, se dočtete zde.
Ondrovo okénko

Ondrovo okénko

Deset let staré konzervy sardinek jsou v přímořských státech vysoce ceněnou lahůdkou. Kdyby viděli, jak někdo vyhazuje pár let „prošlou“ plechovku sardinek, zaručeně by je trefil šlak. Sardinky se uchovávají ve sklepích a otáčejí se dvakrát do roka, tak, aby byl obsah rovnoměrně macerován.
Neplýtvejte jídlem
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram