Pstruh lososovitý aneb „Hergot, to je macek, to snad ani není pstruh.“

Jistě jste se často setkali v obchodech s „Pstruhem lososovitým“, ostatně i my ho máme v nabídce. Málokdo ale ví, co to je. Je to pstruh? Je to losos? Na internetu se bohužel můžete místo vysvětlení setkat s tím, že je to podvod. To tvrdí třeba někteří prodejci v Česku chovaných pstruhů. Přidají informaci, že to žádný losos není a ještě je oproti jimi prodávanému běžnému pstruhovi dražší, i když žádnou přidanou hodnotu nemá. A navíc je maso barvené! Chápeme, že bojují za svůj obchod, ale bohužel k tomu používají údery pod pás. Rádi bychom tak uvedli celou problematiku názvosloví na pravou míru.

Jak to tedy je?

Pravdu mají v tom, že pstruh lososovitý není žádný zvláštní druh pstruha. Je to označení jakéhokoliv pstruha, který narostl do váhy alespoň 1,5 kg a díky konzumaci korýšů nebo krmiva s karoteny je jeho maso zbarvené do oranžova a většinou více tučné. Oficiálně je to tedy obchodní název, který vám pomůže rozlišit, jaký druh masa máte čekat. Stejně jako tomu bylo v případě pomazánkového másla - zákazník chápal, že se o běžné máslo nejedná. Není to ale nějaký marketingový výmysl současných prodejců a už vůbec se nejedná o podvod. Pstruh lososovitý je tu s námi už přes sto let, i když vlastně neexistuje. 😊

Pstruh lososovitý je v Evropě odnepaměti

Dlouhá léta nebylo jasné, zda se jedná o zvláštní druh pstruha, nebo jen o větší jedince již známých druhů. Ve velkých jezerech dorůstali pstruzi klidně i 9 kg. Stačilo navíc, aby pstruh měl za potravu více korýšů a i jeho maso bylo pak přírodně zbarvené do oranžova.

Ještě v Ottově slovníku naučném z roku 1903 se o něm pod heslem „Pstruh“ píše jako o zvláštním druhu ryby. Citujeme „… Pstruh lososovitý žije asi v týchž mořích, jako losos, zejména v severní polovině Atlantského okeánu… … a také odtud v květnu, červnu a červenci stěhuje se do řek severní a střední Evropy, ale nikoliv tak, jako losos. U nás v Čechách např. dosud lapen nebyl.“

Jak je vidno, šlo opravdu jen o to, že se občas někde objevil pstruh, který byl pořádný macek a lidem tak připomněl lososa. Postupem času se ale začal chovat pstruh v sádkách. Následně se pak v sádkách pstruzi šlechtili, právě aby dorůstali do co největších rozměrů, a takovým se pak říkalo pstruh lososovitý. Když byl na trhu nedostatek lososa, používal se jako jeho alternativa.

Pstruh Duhový
Pstruh duhový ve volné přírodě. Podobně rostlého už by v časech minulých klidně za pstruha lososovitého označili.

Jak se chová dnes a co ta cena?

V současné době je chován na farmách vedle lososů, a to stejnými metodami. Co se ceny týče, tak jeho maso je levnější než maso lososů a dražší než běžný pstruh. A to ze stejného důvodu. Je to vždy čas potřebný k dosažení jateční váhy a poptávka.

Nejkratší dobu k růstu potřebuje běžný menší pstruh a je tak nejlevnější. Pstruh lososovitý dorůstá později a stojí tak více a losos roste z těchto tří nejdéle a je tedy nejdražší. Poptávka po lososovi je navíc větší než po pstruzích, což taky hraje roli. Maso je nutričně stejně kvalitní, je tučnější než běžný pstruh a je tak opravdu strukturou podobné masu lososa. Díky větší tučnosti obsahuje více Omega 3 mastných kyselin. Co často kritici opomíjejí, je to, že díky většímu rozměru se větší ryby snáze konzumují. Nemusejí se „obírat“. A třeba v případě uzených plátků jsou plátky větší, než by tomu bylo u běžného pstruha. I proto je pstruh lososovitý u konzumentů oblíbený.

Osočování z podvodů a stížnosti tedy nejsou na místě. Pokud prodejce označí produkt jako „Pstruh lososovitý“ a uvede latinsky správně taxonomické označení pstruha, v případě Pstruha duhového je to Oncorhynchus mykiss, je všechno v pořádku. Na zákazníkovi už je, čemu dá přednost.

Jak poznáte toho našeho?

Pokud vás náš článek zaujal, doporučujeme pstruha lososovitého ochutnat a třeba si doma udělat slepý test, kdy můžete zjistit, jestli poznáte rozdíl mezi uzeným lososem a uzeným pstruhem lososovitým a který vám více zachutná. Sami jsme zvědaví, u nás je to tak padesát na padesát. Tak nám dejte vědět.

Pstruh lososovitý Nekton
Jak vypadá ten náš? Má na sobě malým písmem salmon a velkým TROUT, aby bylo na první pohled zřejmé, o jaký produkt se jedná. Vpravo jeho lososí kolega. Ten má pouze velké SALMON.

Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc, nebo vás napadá doplňující otázka, napište mi na info@nekton.cz

Za Nekton vás zdraví Ondra

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram