Osteoporóza - zapojte do prevence mořské ryby

Osteoporóza – zapojte do prevence mořské ryby

Osteoporóza je nenápadná nemoc, která o sobě často nedá vědět, dokud vám nezpůsobí velké obtíže.

Nejčastěji postihuje ženy po menopauze. Podle informace z webu IKEM 40-50 % žen ve věku nad 50 let utrpí v životě zlomeninu čistě z důvodu osteoporózy. Celý článek doporučujeme k přečtení, naleznete jej zde. My Vám z něj teď vytáhneme informace, které se týkají konzumace ryb a jejich vlivu na prevenci.

Jak se před osteoporózou chránit?

Prevence osteoporózy závisí z velké části na jídelníčku - a také je důležité se hýbat. Nejen proto, že tím zpomalíte úbytek vápníku z kostí, ale posílené svalstvo pomáhá se stabilitou a zabraňuje riziku pádu. My rozumíme rybám a soustředili jsme se tak na informace o výživě.

To hlavní, co je potřeba do těla dostat, jsou vápník a vitamín D.

Nejvíce vápníku ze všech ryb obsahuje sardinka. 400 miligramů vápníku na 100 gramů ryby je už pořádná dávka. Sardinky obsahují i velké množství vitamínu D. Máte tak komplexní potravinu, která Vám pomůže chránit se před osteoporózou. Jaká další pozitiva sardinky mají, se dočtete v článku "Sardinka - královna všech moří".

Vitamín D potřebuje naše tělo proto, že mu pomáhá vápník zpracovat a uložit jej do kostí. Vysoký obsah vitamínu D mají mořské ryby. Z mořských ryb jej obsahují nejvíce ryby tučné, nejvíce sleď, losos (větší obsah vitamínu D má losos konzervovaný než uzený), pstruh lososovitý, sardinky, tuňák a makrela.

Jakým potravinám se při osteoporóze vyhnout?

Tak jako je dobré hlídat si, co jíme, je dobré i hlídat, co bychom jíst neměli. Respektive ne ve velkém množství. Vzniku osteoporózy pomáhají sladké a slané potraviny, alkohol a káva, která působí močopudně a pomáhá tak vylučování vápníku z organismu.

Darujte delikatesy plné zdraví

Když se zamyslíte, jaké dárky dáváme našim maminkám, babičkám při návštěvách, tak jejich kostem moc nepomáháme. Je dobré si občas zahřešit, ale darovat něco zdravého není vůbec těžké. Představte si dárkovou papírovou tašku a v ní vedle bonboniéry, láhve vína nebo balení kávy i několik konzerv sardinek, tresčích jater nebo tuňáka, případně sklenici šprotů a k tomu trochu ovoce a pěkné zeleniny. Neudělal by vám takový dárkový koš radost?

Krásně vypadá, je vidět, že jste si s výběrem dali práci, a můžete mít dobrý pocit, že jste svým blízkým udělali radost a že mimoděk děláte něco pro jejich zdraví.

Jako pohoštění na oslavu pak můžete přinést doma připravenou pomazánku z rybek na jednohubky, kterou si pak obdarovaná může někdy sama udělat, protože si určitě ráda řekne o recept, aby se vytáhla před svými kamarádkami nebo kamarády. Tohle vše přirozeně platí i pro obdarování mužů. I ti by samozřejmě měli o své kosti pečovat.

Recepty na pomazánky naleznete zde, včetně pikantních a netradičních, o kterých jste třeba ještě neslyšeli

Pokud by vás zajímalo cokoliv bližšího, neváhejte nám napsat na info@nekton.cz

Za Nekton vás zdraví Ondra

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram