OMEGA 3 mastné kyseliny - udržte srdce v tom správném rytmu

Omega 3 mastné kyseliny - udržte srdce v tom správném rytmu

Reklamní tahák mnohých poživatin, který má ale zdravý základ. Co jsou Omega 3 mastné kyseliny a proč je dobré je konzumovat?

Nebudeme vás zasypávat vědeckými termíny a vysvětlíme vše polopaticky, tak, abychom tomu i my sami rozuměli.😊

Základní informace jsou tyto:

Omega 3 mastné kyseliny čistí náš oběhový systém od usazenin, které jej ucpávají.

Omega 3 mastné kyseliny si tělo neumí vyrobit a musíme mu je tak dodat stravou.

Kolik čeho sníst, abychom tělu dodali dostatek Omega 3 mastných kyselin

Mořské ryby, semínka, margarín, vejce, olivový olej a vlašské ořechy. Všechny tyto potraviny koupíte v běžném obchodě/supermarketu a všechny obsahují Omega 3 mastné kyseliny. Výhodou mořských ryb je, že Omega 3 v nich obsažená je dobře stravitelná. Pokud tedy rádi jíte ryby, budete mít dostatek Omega 3 mastných kyselin, když do jídelníčku zařadíte 4 rybí produkty za týden. Nemusíte na to nějak myslet, jde to lehce.

Vaše týdenní dávka může vypadat takto: 1x losos 170 gramů, 1x tresčí játra, 1x sardinky a 1x uzený losos. Lososa si dáte do těstovin. Tresčí játra na toast. Ze sardinek si připravíte pomazánku a uzeného lososa dáte do salátu, vyrobíte z něj jednohubky nebo si jej dáte jen tak na prkýnko.

Pokud ještě k tomu občas posvačíte třeba některý z našich salátů, jste za vodou. Nezapomínejte samozřejmě jíst i čerstvé potraviny, hlavně ovoce a zeleninu, občas si dopřejte rybu čerstvou. Pestrý jídelníček je důležitý.

Tuňák, losos, sardinka - Omega 3 rodinka

Co potravinové doplňky s Omega 3 mastnými kyselinami?

Na trhu se setkáte s potravinovými doplňky, které obsahují Omega 3 a je možné konzumovat je mimo běžnou stravu. Určitě vašemu tělu pomohou, takže pokud vám vyhovují, je to jen dobře. Jen pozor na to, že některé jsou spíš pastí na vaši peněženku. V jednom z našich článků jsme se zaměřili na komerčně prodávaný olej z tresčích jater, který se ale nalézá ve velkém množství i v obyčejné plechovce tresčích jater. Jak jsou na tom produkty v poměru cena – výkon se dočtete v článku "Omega 3 mastné kyseliny - olej z tresčích jater".

Podrobněji o Omega 3 mastných kyselinách. Co přesně dělají?

Omega 3 mastné kyseliny se studují již od roku 1956 a bylo potvrzeno, že mají prokazatelný pozitivní vliv na:

Červené krvinky - Červené krvinky jsou při konzumaci Omega 3 pružnější, lépe se deformují a díky tomu se snižuje viskozita krve. Pro vaše tělo je pak lehčí krev hnát cévami.

Játra – Omega 3 snižují množství tuků uložených v játrech. Játra jsou filtr a pokud se v nich začne tuk ukládat, ucpávají se. Omega 3 tomu pomáhají zabránit tím, že rozpouštějí nasycené tuky a ty se pak mohou z jater vyplavovat.

Srdce - Omega 3 mastné kyseliny zlepšují vlastnosti srdeční svaloviny. Tělo jimi vyživuje svalovou membránu, kterou mastné kyseliny stabilizují. Tím pomáhají vašemu srdci dobře pracovat a chrání je před infarktem.

Cévy – Omega 3 čistí cévní stěny a pomáhají jejich regeneraci. Zůstávají pak pružné, hladké a neporušené. Mohou lépe pracovat a hnát krev.

Imunitu – Omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě. Fungují tak i jako prevence aterosklerózy. Tady už to polopaticky napsat neumíme, protože je to pro nás jako laiky dost složité, ale Omega 3 potlačuje fungování „proinflamatorních cytokinů“ a tím pomáhá tělu vypořádat se se záněty.

Co nebylo prokázáno aneb neuškodí, ale nevíme, jak moc pomůže

Při hledání informací jsme narazili i na tvrzení, že Omega 3 mastné kyseliny pomohou při boji s depresemi, cukrovkou, akné a dalšími nemocemi, které se zcela vyléčit nedají, případně se léčí obtížně. Nenašli jsme však žádnou studii ani vědecký článek, které by tyto informace potvrdily. Jak asi správně tušíte, tato tvrzení se objevují nejčastěji u prodejců preparátů s Omega 3 mastnými kyselinami. Tyto účinky se budou určitě nadále zkoumat a je možné, že se objeví nové informace, ale zatím je musíme prezentovat jako nepotvrzené.

Platí, že pokud máte zdravotní obtíže, ale o své tělo se jinak dobře staráte, jíte a pijete zdravě, podle svých možností cvičíte a udržujete pozitivní mysl, bude se vašemu organismu s nemocí lépe bojovat. V tom bude konzumace potravin s Omega 3 mastných kyselin pozitivní. Třeba naše rybí konzervy mohou být součástí zdravé stravy, a protože věříme, že vám i chutnají a dělají vám radost, tak pomohou i s psychickou pohodou. Ale aby konzumace Omega 3 mastných kyselin byla jediným receptem třeba na akné, o tom se dá s úspěchem pochybovat.

Zajímá vás obsah Omega 3 mastných kyselin v našich produktech?

Obsah nenasycených mastných kyselin naleznete ve výživových tabulkách u jednotlivých produktů vám prozradí náš kompletní katalog výrobků

Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc, nebo vás napadá doplňující otázka, napište mi na info@nekton.cz

Za Nekton vás zdraví Ondra

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram