Kuchyně, při které použijete konzervovaného lososa nebo tuňáka je mnohem bohatší, než jen časté "uvařit těstoviny a vyklepnout do nich konzervu." Přitom to není o moc složitější. Inspirujte se našimi oblíbenými recepty, které zvládne uvařit i Ondra z marketingu, takže to určitě dokážete i vy!:-)
Cuketa je častým dárkem "ze zahrádky" od našich kolegů nebo blízkých, ale co s ní? Naše rada: karbanátky! S "patláním" směsi vám rády pomohou i děti, vše si máte čas před smažením dochutit a hotovo máte za dvacet minut.
Suroviny:
1 plechovka tuňáka ve vlastní šťávě Nekton Wellness (185 g)
1 středně velká cuketa
100 g tvrdého sýra (eidam, gouda, cheddar, jaký máte rádi)
1 vejce
2 stroužky česneku
sůl
pepř
strouhanka na zahuštění a obalení
Postup:
Tuňáka slijeme, vložíme do misky a rozmačkáme vidličkou, případně použijeme drť, kterou rovněž slijeme. Cuketu oloupeme, zbavíme zrníček (ideálně podélně rozkrojit a zrníčka vybrat lžičkou), nahrubo nastrouháme, trochu osolíme a necháme patnáct minut odležet. Pak ji vymačkáme v cedníku, nebo v pláténku a smícháme s tuňákem, nahrubo nastrouhaným sýrem, vejcem, prolisovaným česnekem a strouhankou podle potřeby. Dochutíme solí a pepřem.
Tvarujeme karbanátky, které ještě zlehka obalíme ve strouhance a na pánvi smažíme do zlatova. Pokud chcete zdravější variantu bez smažení, upečte karbanátky v troubě. Vynechte závěrečné obalení ve strouhance. Troubu předehřejte na 200 °C. Na větší plech dáme pečící papír. Pak na něj naskládáme karbanátky a ty pak z každé strany mírně polijeme olejem. Plech s karbanátky dáme do trouby a pečeme asi 20 - 30 minut.
Vylepšená klasika. Konzervu jen tak nevsypeme do uvařených těstovin, ale přidáme jen pár ingrediencí na pánev a uvidíte ten rozdíl.
Suroviny:
400 g špaget
2 x konzerva tuňák Nekton (nebo losos Nekton) ve vlastní šťávě
200 g anglické slaniny
250 g smetany na vaření
sůl
pepř
čerstvá bazalka nebo petrželka
Postup:
Špagety uvaříme podle návodu a necháme okapat. Na pánvi osmahneme drobně pokrájenou slaninu. Přidáme smetanu (v pokojové teplotě, aby se nám nesrazila), na kousky rozdrobeného tuňáka (nebo lososa), špagety a vše pečlivě promícháme a prohřejeme. Je-li třeba, dochutíme solí a pepřem. Na talíři zdobíme pokrájenou bazalkou nebo petrželkou.
Těstoviny vmíchávejte do směsi na pánvi postupně a po částech, ať se nestane, že byste měli kopec špaget s troškou omáčky.
Oblíbený recept naší italské kamarádky Agnese. Kdo četl Kmotra, ví, že pečené papriky jsou základem sicilské kuchyně. Agnese je sice z Abruzza, ale na tento recept s pečenými paprikami nedá dopustit.
Suroviny:
2 velké papriky libovolné barvy
2 konzervy tuňáka v oleji Nekton (každá 160 g)
2 plátky toastového chleba
100 ml mléka
1 vejce
50 g parmezánu
trochu strouhanky
2 lžíce olivového oleje
sůl
pepř
Postup:
Papriky podélně rozkrojíme na dvě poloviny, očistíme, opláchneme a osušíme. Z toastového chleba odřízneme kůrku, nakrájíme jej na drobné kostičky, zalijeme mlékem a po chvíli vymačkáme. V míse pečlivě promícháme namočený chléb s vejcem, sýrem a okapaným tuňákem. Dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Směsí naplníme papriky. Papriky položíme na plech vystlaný pečicím papírem, posypeme strouhankou, pokapeme olivovým olejem a pečeme v troubě předehřáté na 180 minut zhruba půl hodiny dozlatova.
Nevíte, kdy se vám rodina sejde na večeři? Zapečené těstoviny jim můžete nechat v pekáči bez strachu, že už to nebude ono. Jen tak mezi námi, my, zkušení víme, že zapečené těstoviny chutnají nejlépe druhý den studené s kečupem, ale tohle před maminkami neříkáme:-)
Suroviny:
400 g těstovin penne
1 konzerva sekaných rajčat
2 konzervy tuňáka nebo lososa ve vlastní šťávě nebo v oleji od Nektonu (185 g)
1 červená paprika
1 cibule
2 stroužky česneku
2 lžíce oleje
sůl
pepř
1 lžička cukru krupice
1 lžička sušeného oregana
strouhanka
100 g strouhaného sýra
Postup:
Těstoviny uvaříme do měkka, scedíme a necháme okapat. Jemně nakrájenou cibuli a česnek osmahneme na oleji, přidáme na čtverečky nakrájenou papriku, lehce orestujeme a zalijeme rajčaty. Přidáme cukr a oregano, osolíme, opepříme a 15 minut pod pokličkou podusíme. Smícháme s těstovinami, přidáme kousky tuňáka nebo lososa, pečlivě promícháme a ještě dochutíme. Směs vložíme do zapékací mísy vymazané máslem a vysypané strouhankou. Posypeme strouhaným sýrem a v troubě vyhřáté na 180 stupňů 15 až 20 minut zapečeme.
Jestli hledáte hodně jemnou, italskou chuť, tento recept je pro vás. Bazalkové pesto a černé olivy jemně doplňují tuňáka a výsledkem je pravá italská chuť.
Suroviny:
300 g špaget
1 konzerva tuňáka Nekton v oleji (185 g)
2 lžíce bazalkového pesta
hrst černých oliv bez pecek
sůl
pepř
čerstvá bazalka
Postup:
Špagety uvaříme podle návodu, slijeme a necháme okapat. Na pánev vyklopíme tuňáka s částí oleje, přidáme na kroužky nakrájené olivy, bazalkové pesto a okapané špagety, Vše promícháme, prohřejeme, je-li nutné, dochutíme solí a pepřem. Podáváme ozdobené čerstvou bazalkou.
Suroviny:
400 g těstovin
2 konzervy tuňáka po 185 gramech
1 cibule
2 stroužky česneku
250 g strouhaného sýra
120 g másla
kelímek smetany ke šlehání
sůl
pepř
olej
Přidat můžete zeleninu, kterou máte rádi. Sterilovanou kukuřici, hrášek, nebo třeba brokolici.
Postup:
Těstoviny uvaříme podle návodu, scedíme, necháme okapat a vložíme do mísy. Na pánvi osmahneme na drobno nakrájenou cibulku a česnek a přidáme je do mísy k okapaným těstovinám. Ve stejné pánvi rozpustíme máslo, přidáme smetanu (neměla by být přímo z lednice, aby se nesrazila), opatrně osolíme (budeme přidávat sýr), opepříme, sundáme z plotny a vmícháme polovinu sýra. Omáčku přelijeme do mísy k těstovinám s osmaženou cibulkou a česnekem. Přidáme okapaného tuňáka a pečlivě vše promícháme. Směs vložíme do máslem vymazané a strouhankou vysypané zapékací mísy, posypeme zbylou polovinou sýra a necháme 15 až 20 minut zapéct v troubě předehřáté na 180 stupňů.
Suroviny:
400 g těstovin (můžeme použít také koupené hotové noky)
1 konzerva lososa v oleji nebo ve vlastní šťávě
100 g anglické slaniny
250 g zelených fazolek, mohou být i z konzervy nebo mražené
200 ml smetany na vaření
4 trojúhelníčky taveného sýra
sůl
pepř
Postup:
Těstoviny (případně noky) uvaříme podle návodu, scedíme a necháme okapat. Čerstvé fazolky očistíme a pět minut povaříme v osolené vodě. Scedíme, necháme okapat. Na pánvi orestujeme na jemné proužky nakrájenou slaninu, přidáme oblanšírované fazolky (případně ty zmražené nebo slité z konzervy), osolíme, opepříme a společně podusíme. Přidáme smetanu (v pokojové teplotě, aby se nám nesrazila) a tavené sýry a vše na mírném ohni podusíme, až se sýr rozpustí a omáčka příjemně zhoustne. Na závěr přidáme kousky slitého lososa a těstoviny, necháme je prohřát a ihned podáváme.
Suroviny:
4 velká rajčata
1 konzerva tuňáka v oleji
1 vejce uvařené natvrdo
1 lahůdková cibulka
1 lžíce majolky nebo kysané smetany
worcester
citron
sůl
pepř
Postup:
Rajčata omyjeme, odřízneme jim vršek, vydlabeme vnitřek a necháme je okapat. Tuňáka slijeme a dáme do mísy. Přidáme jemně nasekanou lahůdkovou cibulku, na drobné kostičky nasekané vejce i vnitřky rajčat, majolku nebo kysanou smetanu, pár kapek worcesteru a citronu, osolíme, opepříme a pečlivě promícháme. Směsí naplníme rajčata, přikryjeme je odříznutými vršky a v troubě vyhřáté na 180 stupňů 15 až 20 minut zapečeme.
Dobrou chuť, spoustu chvály a veselé spolustolovníky přeje Ondra