Jaký je rozdíl mezi "Tuňákovým salátem" a "Salátem s tuňákem"

Salát s tuňákem/lososem a zeleninou - praktická volba

Konzervované saláty s tuňákem nebo lososem jsou praktickou volbou pro rychlý oběd nebo svačinu. Možná jste si všimli, že některé konzervy nesou označení "Tuňákový salát" a jiné "Salát s tuňákem" případně "Tuňák se zeleninou" a "Zeleninový salát s tuňákem"

Zdá se vám to jako slovíčkaření? V konzervě je prostě tuňák a zelenina, tak jaképak copak? V tomto případě nám ale pozice slov napoví, co na nás za víčkem konzervy čeká. Tak jak to tedy je? Přestože se to může zdát jako drobný rozdíl, označení má přímý vliv na obsah a kvalitu produktu a stejně tak je tomu i u salátů s lososem nebo dalšími rybami.

Chcete být při konzumaci salátu šťastní jako slečna z fotobanky? Stačí si dát pozor při čtení etikety.

Rozdíl mezi "Tuňákovým salátem" a "Salátem s tuňákem"

  • Tuňák se zeleninou nebo tuňákový salát by měl dle Nařízení Rady (EHS) č. 1536/92 ze dne 9. června 1992 obsahovat alespoň 25 % podíl rybího masa. Tento typ označení spotřebitelům napovídá, že tuňák (případně jiná ryba) je hlavní složkou salátu. To pak zaručuje bohatší chuť a výživovou hodnotu.
  • Salát s tuňákem naopak obvykle obsahuje nižší podíl masa. V těchto produktech je často hlavní složkou jiná přísada, jako je zelenina nebo omáčka, což je ale v pořádku. Někdo má raději zeleninu nebo omáčku a rybí maso uvítá jen jako pochutinu. Bohužel se ale setkáváme i s tím, že ono absentující maso někteří výrobci nahrazují škroby, proteiny z hrášku a dalšími plnidly, což má už velký vliv na chuť a nutriční hodnoty.

Proč je podíl rybího masa důležitý

Vyšší obsah masa, tedy minimálně 25 %, znamená více bílkovin, omega-3 mastných kyselin a dalších důležitých živin. Konzumace těchto živin přispívá k lepšímu zdraví srdce, podpoře mozkové činnosti a celkové kondici. Hlavní je ale chuťový zážitek. Zelenina ovoněná rybou a nebo kus ryby obložený zeleninou je velký rozdíl a pokud hledáte salát, při jehož konzumaci se zakousnete do masa, může vás "zeleninový salát s tuňákem" dost zklamat.

Na co se zaměřit při výběru

Při nákupu salátů s tuňákem nebo lososem se tedy zaměřte na etiketu a jakmile uvidíte cokoliv jiného než "Tuňákový salát" nebo "Tuňák se zeleninou" doporučujeme pečlivě se zaměřit na složení a zjistit, co vám prodejce nabízí. To i v případě, že je na obalu použita angličtina. I tam, kde se objeví "Tuna salad" by mělo být minimální množství masa 25%.

Pikantní Mexiko, sladkokyselý Exotic a Toscana s dresinkem obsahují vždy minimálně 26,5% masa

Nekton a saláty/ tuňák se zeleninou

Jak jsme na tom my? Pro snadnou orientaci našich zákazníků rozdělujeme výrobky na rybu se zeleninou, kde najdete rybí maso, zeleninu a dresing a na Tuňákové/lososové saláty, kde můžete objevit i další přísady jako je couscous nebo rýže. Už ze základního názvu tak přesně víte, co očekávat. Poměr ryby k zelenině není jen věcí ceny, často se jedná o to najít optimální složení, které zajistí vyvážený poměr živin a plnou chuť. Všechny naše saláty ale mají vždy podíl masa minimálně 25%,

Maso lososa je třeba jemnější a chuťově ne tak výrazné jako maso tuňáka, proto jsme u lososových salátů z řady Wellness zvolili podíl masa ve výši 30%. To sice znamená, že náš salát bude dražší a konkurence to tak bude mít v boji o zákazníka na regálu jednodušší. I zde se ale držíme toho, že je pro nás kvalita na prvním místě, a že prodáváme jen to, co nám samotným chutná a za čím si stojíme. Věříme, že to oceníte i vy, naši zákazníci.

Saláty Wellness Nekton s lososem
V lososových salátech Wellness naleznete 30% lososího masa

Přehledně: Podíl masa u jednotlivých salátů NEKTON

Wellness salát s tuňákem (Cous cous, Wild rice, Mexiko) podíl masa 25%

Wellness salát s lososem (India, Red Quinoa, Mexiko) podíl masa 30%

Opečená ryba se zeleninou (China, Mexiko) podíl masa 46%

Opečená ryba se zeleninou (Thai) podíl masa 41%

Tuňák kousky se zeleninou (Mexiko, Exotic, Toscana) podíl masa 26,5%

Závěrem

Většina výrobků má na trhu své místo, je jen potřeba hlídat, aby potravina odpovídala tomu, co slibuje na obalu. Jde nejen o vaše peníze, ale i o pohodu, o kterou vás může snadno připravit zklamání z toho, co v balení naleznete. Napadá vás další téma, které by vám mohlo pomoci se orientovat v džungli regálů a bouři "výhodných" nabídek? Napište nám na info@nekton.cz a rádi se vašemu tématu budeme věnovat.

Za Nekton - Vrňata s.r.o.

Ondra Bureš

Zdroj:

31992R1536 Nařízení Rady (EHS) č. 1536/92 ze dne 9. června 1992, kterým se stanoví společné obchodní normy pro konzervované pravé a nepravé tuňáky

http://www.zakonyprolidi.cz/pravoeu/dokument?celex=31992R1536

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram